Zastęp Jerzyki

 

Zastęp JERZYKI

 

 

Nazwa: JERZYKI

Drużyna: 139 Kołobrzeska Drużyna Harcerska „PARTYZANT”

Zastępowa: dh Agnieszka Michalkiewicz

Specyfika/metodyka: Zastęp koedukacyjny w pionie harcerskim

Sami o sobie: Nazwa naszego zastępu-„Jerzyki” wzięła się od nazwy Harcerskiej Kompanii Szturmowej, która prowadziła działania partyzanckie podczas II Wojny Światowej
Dnia 25 marca 2011r powstał nasz zastęp. W naszych szeregach znajdziesz wiele pasji i zainteresowań. Każdy z nas lubi coś innego, jednak dobrze się dogadujemy.Jesteśmy zgraną paczką i zawsze można na nas polegać.

 

 

MARZEC

W miesiącu marcu zadaniem było wykonanie proporca zastępu oraz tablicy ze „świętami zastępu” ustalonymi wspólnie przez wszystkich jego członków

 

KWIECIEŃ

Kwietniowe zadanie rozpoczęło mały cykl „wczoraj-dziś-jutro”. Misją zastępów było przeprowadzenie kilku wywiadów z osobami pamiętającymi harcerstwo sprzed 15, 30 czy nawet 40 lat temu.

 

Dawniej, ciężko było być harcerzem jeśli źle zachowywałeś się wobec innych,bo wtedy brakowało dla Ciebe akceptacji .Harcerstwo uczyło wielu pożytecznych umiejętnośći.Kształciło ono młodego człowieka, to ono uczyło patriotyzmu i „bycia Polakiem, przez duże P”. Kiedyś, każdy chciał być harcerzem, przyciągało ono wielu młodych ludzi, dlatego w każdych szkołach znajdowała się harcówka, dla harcerzy było więcej miejsca w mieście.Niektórzy ludzie bycie harcerzem postrzegali niemal jako obowiązek, w życiu prywatnym osoba, która była np. drużynowym była bardziej godna zaufanie niż inne. Często były organizowane biwaki lub „wypady na weekend” polegały one na wyjeździe np. rowerem nad jezioro pod namioty gdzie przy ognisku harcerze spiewali i bawili się do rana (wiosną w niektórych drużynach  było to organizowane niemal co tydzień). Na rajdach lub obazach możnabylo mwyrabiać sobie patenty (uprawienia) np. na plywaka/kajakarza. Harcerstwo otwierało przed ludźmi na prawdę szeroką drogę.

 

MAJ
Zadanie na maj polegało na nawiązaniu kontaktu z nową drużyną/zastępem. Zastępy miały wymienić się wiedzą nt. zwyczajów panujących w naszych rodzimych drużynach i spytać o zwyczaje w innych regionach kraju.

Zastęp nawiązał kontakt ze środowiskiem z Pasłęka – 1 Pasłęcki Samodzielny Zastęp Harcerek „Jutrzenka”.

jerzyki maj

 

WRZESIEŃ

Zadaniem na wrzesień było na jednej ze zbiórek zaplanować przedsięwzięcie, które zrealizujecie w piątek, 7 października 2011 roku. Od 1999 roku każdy pierwszy piątek października to ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU. Tak tak, myślę, że jesteśmy organizacją która ma przede wszystkim wychowywać, ale nasz znak rozpoznawczy to zadowolone buzie harcerzy. Czyż nie prawda? Zróbmy coś, aby rozsiewać uśmiech. Często nie trzeba robić dużych spektakularnych akcji, czasem lepiej skupić się na swojej małej lokalnej społeczności – klasie, szkole, osiedlu, dzielnicy 🙂

 

My wykonamy uśmiechnięte buźki z kolorowych kartek, które 7 października będziemy rozdawać w okolicach ratusza. Przeprowadzimy też ankietę (wśród przechodniów) o tym „Co sprawia, że się uśmiechamy?”.
Pozdrawiam
dh.Agnieszka Michalkiewicz

Dodaj komentarz